Menetformázó
|
=== |
Gyors és biztonságos menetalakítás. A menetformázó forgács nélküli alakítással készít menetet az anyag szövetszerkezetének átvágása nélkül. Hatékony menetgyártási eljárás, átmenő és zsákfuratban egyaránt alkalmazható, de lényeges az anyag rugalmassága. A formázás minimum 10% fajlagos nyúlású és maximum 1200 N/mm2 szakítószilárdságú anyagoknál használható: acél, korrózióálló acél, titán, alumínium réz, hosszú forgácsot adó sárgaréz, stb. Ha fúrásnál az anyag hosszú folyamatos forgácsot ad, akkor alkalmas menetformázásra. ►Bővebben a menetformázásról és a szerszámok új geometriájáról |
A menetformázásról
A menetformázás forgácsnélküli alakítással készít menetet az anyag szövetszerkezetének átvágása nélkül. Átmenő és zsákfuratban egyaránt alkalmazható, de lényeges az anyag rugalmassága: a minimális fajlagos nyúlás 10-12% legyen, a maximális szakítószilárdság 900 MPa lehet.
A menetformázás előnyei:
Nincs forgácsképzés, biztonságosabb a folyamat.
Nagyobb pontosság.
Jobb felületminőség.
Nagyobb tehetbírású lesz a menet.
Nagyobb termelékenység és élettartam.
A menetformázó szerszám:
A menetformázó szerszám külső méretei megegyeznek a menetfúróéval (DIN 371, DIN 374, DIN 376), ami lehetővé teszi, hogy akár hagyományos, akár CNC gépen a menetfúró helyén használjuk. A fő különbség az, hogy nincsenek forgácsoló élei, hanem a körköröshöz közeli enyhén poligon alakja van, ami jól bevált a képlékeny menetalakításhoz. Az ötvözött és korrózióálló acélhoz való menetformázók felületén a tengellyel párhuzamosan kenőhornyokat találunk. Háromféle menetformázó kialakítást kínálunk:
- Menetformázó acélhoz kenőhoronnyal (piros gyűrűs)
- Menetformázó alumíniumhoz kenőhorony nélkül (zöld gyűrűs)
- Menetformázó korrózióálló acélhoz, kenőhoronnyal (kék gyűrűs)
M3-M10 menethez: DIN 371 menetformázó (erősített szár):
M12-M16 menethez: DIN 376/374 menetformázó (áteső szár)
Előfúrás menetformázáshoz:
Az előfúrás lényeges tényező, ezért méretét és felületminőségét gondosan ellenőrizni kell.
A helyes előfúrási átmérőt az alábbi képlettel számolhatjuk 6H tűrésű menetekhez:
Min.előfurat = névl.átmérő - (0,48 x menetemelkedés)
Max:előfurat = névl.átmérő - (0,43 x menetemelkedés)
Méretek és előfuratok menetformázáshoz
M 3 Ø 2,8
M 4 Ø3,7
M 5 Ø4,65
M 6 Ø5,55
M 8 Ø7,4
M 8x1 Ø7,55
M10 Ø9,3
M10x1 Ø9,55
M12 Ø11,2
M12x1,5 Ø11,3
M14 Ø13,1
M14x1,5 Ø13,3
M16 Ø15,1
Célszerű süllyesztést tenni a furat elejére és végére, hogy elkerüljük az anyag felgyüremlését.
Nyomaték:
A menetformázás nyomatéka magasabb, akár kétszerese is lehet a menetfúrásénak. A nyomaték 2xD-nél hosszabb menetek formázásánál jelentős lehet. A formázás nyomatéka viszont állandó, szemben a menetfúráséval, ahol a nyomaték a szerszámkopással növekszik.
A formázás sebessége
Az optimális sebességet alkalmazásonként kell beállítani. Általános irányérték, hogy a formázás sebessége 50%-kal magasabb lehet a menetfúrásénál.
Kenés:
A súrlódás miatt nagy hő keletkezik, ezért fontos a szerszám felületének jó kenése. Általában a nagy nyomást elviselő olajok ajánlottak. Fontos, hogy a kenőanyag adagolása folyamatos legyen, mert száraz érintkezés esetén az anyag hamar feltapad a szerszámra.